Андижондаги масжидда рўй берган портлаш юзасидан жиноят иши қўзғатилди
Вилоят прокуратурасининг аниқлашича, портлаш қувурдан сизиб чиққан газ хона ичига тўпланиб қолиши натижасида, электр энергияси ёқилган вақтда содир бўлган.
Фото: Ижтимоий тармоқлар
Андижон вилояти прокуратураси Избоскан туманида жойлашган масжидда юз берган портлаш юзасидан масълумот берди.
Аниқланишича, Избоскан туманда жойлашган «Аҳмадали хожи» масжидининг таҳоратхона биноси ертўласида иситиш мосламаларига уланган газ қувурларидан сизиб чиққан табиий газ хона ичига тўпланиб қолиши натижасида, электр энергияси ёқилган вақтда чақнаш содир бўлиб, бино қулаб тушган.
Натижада бино ичида бўлган 10 нафари шахс турли даражада тан-жароҳатлари олган ва 3 нафар фуқаро воқеа жойида вафот этган.
Ҳолат юзасидан Андижон вилоят прокуратураси томонидан Жиноят кодексининг 205 (ҳокимият ёки мансаб ваколатини суиистеъмол қилиш), 259-моддалари (ёнғин хавфсизлиги қоидаларини бузиш) билан жиноят иши қўзғатилиб, дастлабки тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.
«Тергов ҳаракатлари давомида барча холатлар тўлиқ ўрганилиб, қонуний қарор қабул қилиниши таъминланади», — дейилади хабарда.
Олдинроқ Андижондаги масжидда содир бўлган портлаш юзасидан ҳукумат комиссияси тузилгани, комиссияга бош вазир ўринбосари Очилбой Раматов бошчилик қилиши тўғрисида хабар берилганди.