Smartfonni almashtirish uchun optimal muddat ma’lum qilindi
Gadjetlar bo‘yicha mutaxassis Iksanova har uch-to‘rt yilda smartfonni o‘zgartirishni maslahat berdi.
Foto: RIA Novosti / Ramil Sitdikov
Moliyaviy savodxonlik nuqtayi nazaridan smartfonni almashtirish uchun optimal muddat taxminan 3-4 yilni tashkil etadi, dedi M.Video-Eldorado guruhining «Telekom i Gadjety» departamenti boshlig‘i Yekaterina Iksanova.
«Shu vaqt ichida qurilma sarflangan mablag‘ni to‘liq oqlaydi va foydalanuvchi xariddan maksimal foyda oladi. Odatda, bir necha yil o‘tgach, batareya quvvati sezilarli darajada kamayadi, dasturiy ta’minot cheklovlari paydo bo‘ladi va texnik xususiyatlar eskira boshlaydi. Smartfonni tez-tez o‘zgartirish qimmat bo‘lishi mumkin, kamroq almashtirish esa eskirgan texnologiyalar tufayli noqulay bo‘lishi mumkin. Quloqchinlarni almashtirishning optimal davri, moliyaviy imkoniyatlarni hisobga olgan holda, taxminan ikki yildan to‘rt yilgacha. Simli modellar ehtiyotkorlik bilan ishlatilsa, uzoqroq xizmat qilishi mumkin, simsiz minigarnituralar esa akkumulyator degradatsiyasi va texnik eskirishi tufayli ko‘pincha ikki-uch yildan so‘ng almashtirishni talab qiladi», deb tushuntirdi Iksanova.
Uning so‘zlariga ko‘ra, ushbu davrda quloqchinlarni almashtirish ko‘proq yangilanish uchun ortiqcha to‘lov qilmasdan qurilmaning optimal ovoz sifati va ishonchliligini saqlab qolish imkonini beradi.
Tavsiya etamiz
Aprelda qanaqa ob-havo kutilyapti?